Drobečková navigace

Úvod > Vzdělávání > Blog > Ruční vs. automatické UTM značkování jako nástroj efektivního marketingu

Ruční vs. automatické UTM značkování jako nástroj efektivního marketinguUTM značkování

V dnešním digitálním světě, kde marketingové strategie a online kampaně hrají klíčovou roli v úspěchu podniků, je sledování a analýza návštěvnosti webových stránek nezbytná.

Jedním z nástrojů, který pomáhá porozumět, odkud návštěvníci přicházejí a jak se na našich stránkách chovají, je UTM (Urchin Tracking Module) značkování neboli UTM tagging. Tento systém parametrů umožňuje sledovat efektivitu různých marketingových kanálů.

Existují dva způsoby, jak lze UTM parametry implementovat: ruční a automatické značkování. Obě metody však mají své výhody i nevýhody.

Ruční UTM značkování

Ruční UTM značkování zahrnuje manuální přidávání UTM parametrů do URL adresy. Tento proces vyžaduje pochopení struktury UTM kódů a pečlivé plánování. Ruční značkování umožňuje vysokou míru přizpůsobení a flexibilitu, protože analytici mohou přesně určit, jaké informace chtějí sledovat.

Antee icon (1).png

Rozhodnete-li se pro ruční značkování, pomoci vám s ním může některý z generátorů UTM parametrů. Nabízí se například Campaign URL Builder od Google nebo pak některý z generátorů, které jsou v českém jazyce UTM builder a generator či UTM builder – generátor UTM parametrů.

Výhody ručního UTM značkování

  1. Flexibilita: umožňuje přizpůsobit UTM parametry konkrétním potřebám kampaně.
  2. Přesnost: můžete zajistit, že každé URL bude obsahovat přesně ty parametry, které chcete sledovat.
  3. Kontrola: plná kontrola nad strukturou a názvy UTM parametrů.

Přestože ruční značkování poskytuje detailní kontrolu nad daty, může být velmi časově náročné, zejména pokud firma vede mnoho různých kampaní současně. Tato metoda je také náchylná k lidským chybám, což může vést k nepřesnostem v datech a následně k nesprávným marketingovým rozhodnutím.

Automatické UTM značkování

Na druhou stranu automatické UTM značkování je proces, při kterém jsou UTM parametry generovány a připojeny k URL automaticky pomocí nástrojů nebo softwaru. Tato metoda značně snižuje riziko chyb a šetří čas, protože nevyžaduje manuální práci s každým jednotlivým odkazem. Automatické značkování je zvláště užitečné, pokud firma používá platformy jako Google Ads, které nabízejí integrované řešení pro automatické přidávání UTM parametrů.

Výhody automatického UTM značkování:

    1. Úspora času: UTM parametry jsou přidávány automaticky, což šetří čas při přípravě kampaní.
    2. Redukce chyb: minimalizuje riziko lidských chyb, které mohou nastat při ručním zadávání.
    3. Jednoduchost: je jednodušší pro analytiky, kteří nejsou tak obeznámeni s UTM parametry.

Automatické značkování však může být někdy příliš obecné, což může vést k méně detailním datům. Navíc, pokud není systém automatického značkování správně nakonfigurován, může docházet k nesrovnalostem v UTM parametrech a následně pak k nepřesné analýze dat.

V obou případech je důležité zajistit, aby byly UTM parametry správně nastaveny, aby data byla spolehlivá a přesná. Pro menší projekty nebo specifické kampaně může být vhodnější ruční značkování, zatímco pro větší a pravidelné kampaně může být efektivnější automatické značkování.

Přechod z ručního UTM značkování na automatické

UTM_značkováníV případě přepnutí ručního UTM značkování na automatické, což lze provést v účtu Google Ads, je důležité počítat s tím, že může dojít k několika změnám.

Především mohou být automaticky přidány nové UTM parametry. To může znamenat, že nové kampaně budou sledovány pomocí jiných parametrů, než tomu bylo u ručního značkování. Změnit se však mohou i stávající UTM parametry, díky čemuž může být ovlivněna konzistence dat. Změnou způsobu značkování mohou také vzniknout duplicitní data. To může být problematické pro měření výkonu kampaní. Proto před přechodem z ručního UTM značkování na automatické doporučujeme provést důkladnou revizi kampaní, zkontrolovat aktuální nastavení, případně aktualizovat URL odkazy. Tímto způsobem minimalizujete případné problémy spojené se změnou UTM značkování. Po přepnutí na automatické značkování je dobré ručně označené URL adresy z kampaní smazat.

Správná implementace UTM značkování může vést k lepšímu pochopení návštěvnosti webových stránek a k efektivnějšímu a cílenějšímu marketingu.

Antee icon (1).png

Svěřte značkování odborníkům.

My v ANTEE máme se správným nastavováním parametrů bohaté zkušenosti. Kontaktujte naše specialisty ještě dnes a získejte tak jistotu, že svůj marketing vedete opravdu efektivně.


Zajímáte se o svět online marketingu a vše, co je s ním spojeno? Získávejte pravidelně články o aktuálních tématech do své e-mailové schránky.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

S námi budete vždy v obraze.